info@alkoholnet.hu+36304642731
Személyes átvétel | 1064 Budapest, Izabella utca 81 | 1-3 munkanap
Kiszállítás: 1-4 munkanap | GLS | FOXPOST
Törésbiztosítás
A szaké a japánok nemzeti itala, amely rizs erjesztésével készül. Bár sokszor rizsbornak hívják, az előállítási folyamat alapján inkább a sörökhöz hasonlít. A szőlőben ugyanis természetes módon van jelen a cukor, amelyet erjesztéssel át tudnak alkohollá alakítani. A szaké illetve a sör (és minden gabonából nyert ital) készítésekor először a keményítőt kell átalakítani cukorrá, és aztán azt alkohollá. Amíg viszont ez a folyamat a sör (és a whisky) esetében két elkülönített lépésben történik (ti. cefrézés és erjesztés), addig a szaké esetében ez egyetlen folyamat részeként megy végbe.
A szaké készítéséhez három alapanyag szükséges: víz, rizs és kodzsi. A szaké 80%-át víz teszi ki, ezért elengedhetetlenül fontos a minél tisztább, jó minőségű víz. A kodzsi egy penészgomba, amely beindítja az erjedést. Természetesen a rizsnek van a legnagyobb hatása a végtermékre. Minősége és fényezésének foka dönti el a szaké fajtáját és ízét. A fényezés során a rizs külső részét távolítják el, ez ugyanis zsírokat és fehérjéket tartalmaz, amelyek rontanák az ital minőségét. A szakét különböző kategóriákba sorolják, attól függően, hogy a rizsszem mérete mekkora marad az eredetihez képest a fényezés után. A leggyengébb minőségű szaké esetében ez több mint 70%, a szuper-prémium ital készítésekor viszont az eredeti rizsméret kevesebb, mint 50%-a marad meg.
Készítésekor a három alapanyagot jól átgyúrják, egy hónapig kádban erjesztik, amely által 11%-os alkoholtartalmú ital jön létre, a motó. Ehhez az alapanyagok egy újabb adagját adják hozzá, és még egy hétig erjesztik, majd egy hét pihentetés és a szűrés után palackozzák. Vannak hordóban érlelt szakék is, melyeket, ha megfelelő időben palackozzák le, akkor simává, lágyabbá és gazdagabbá válnak.
Hagyományosan a szakét melegen szolgálják fel, de ma már sok szakértő véli úgy, hogy a legjobb minőségű szaké enyhén lehűtve nagyobb élvezetet ad, ezért igencsak elterjedt hűtve történő fogyasztása.
A Gekkeikan manufaktúrát - nem tévedés -1637-ben alapította Jiemon Okura, és egyike a világ legidősebb vállalatainak. Neve a szó szoros értelmében azt jelenti: babérkoszorú.